У 21 столітті в західному суспільстві немає чекліста щодо того, як реагувати й діяти, колиповномасштабна війна починається в центрі Європи. Це змінилося 24 лютого 2022 року, коли росія почала повномасштабний наступ на Україну. Війна безпосередньо зачіпає всі сфери життя, таі нтелектуальну власність зокрема.

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року країни Заходузапровадили проти росії комерційні та інші санкції. Паралельно іноземні бренди та бізнеси почали оголошувати про вихід із російського ринку як на знак засудження війни, так і через величезнірепутаційні ризики для продовження ведення бізнесу в країні.

Інтелектуальна власність, безумовно, викликає значно менше занепокоєння порівняно з втратоюжиттів, руйнуванням міст і кризою біженців, спричинених росією в Україні. Але ігнорування міжнародної системи прав інтелектуальної власності росією є додатковою демонстрацією неповагита нівелювання цією державою встановлених міжнародних правових норм.

Російські війська для свого маркування використовують латинські літери Z і V. У відповідь на це уквітні Естонія, Латвія, Литва, Молдова, Польща й Чехія заборонили використання цієї символіки та запровадили кримінальну відповідальність за таке використання. Деякі німецькі міста на локальному рівні також заборонили використання цієї символіки в публічній площині, а поліцейські Казахстану та Киргизстану ввели заборону на використання цієї символіки на автомобілях.

Деякі компанії за власним бажанням для мінімізації репутаційних ризиків прибрали літери Z ізлоготипів та найменувань своїх товарів, наприклад, латвійський виробник броньованих автомобілів – Dartz, компанія Samsung Galaxy зробила ребрендинг для смартфонів, які продавала на території країн Балтії, японська лоукост-компанія ZIPAIR Tokyo анонсувала перефарбування літери Z нахвостах літаків на геометричну фігуру, щоб не було асоціації з військовою символікою росії. Українські компанії, так само як і західні, розуміють репутаційні ризики використання латинських літер Z і V та ребрендують свої позначення для уникнення асоціації у споживачів з росією або зпідтримкою її агресії проти України.

Велика кількість всесвітньо відомих брендів провели за останні кілька десятиліть налагодженнясвоєї діяльності, включаючи захист своєї інтелектуальної власності прав у росії. Однак війна спричинила різкий поворот для цих компаній. Разом із виходом з ринку країни-агресора компанії сегменту Luxury та західні компанії в цілому ризикують взагалі втратити свої права інтелектуальної власності в межах цієї території.

Така обачність брендів є виправданою, що можна підтвердити критикою, з якою стикнувся бренд Louis Vuitton, який випустив прикраси, що імітували букви Z в березні 2022 року, або модель російського походження Ірина Шейк, яка використала букву Z у двозначному контексті в пості в Інстаграм.

Верховна Рада України задля заборони використання символів Z і V, протистояння інформаційнійвійні прийняла новий Закон “Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну” від 22.05.2022 р. №2265-IX, який забороняє пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму та збройної агресії російської федерації проти України, включно з використанням символів, що асоціюються зросійським військовим вторгненням в Україну.

Закон окреслює дві групи забороненої символіки:

– латинські літери Z, V окремо (без правомірного контексту або в контексті виправдання збройноїагресії проти України чи інших воєнних дій) або шляхом заміни цими літерами кириличних літер З, С, В, Ф чи інших літер в окремих словах із візуальним акцентом на цих літерах;

– символіка збройних сил рф, у тому числі її сухопутних військ, повітряно-космічних сил, військово-морського флоту, ракетних сил стратегічного призначення, повітряно-десантних військ, силспеціальних операцій, інших збройних формувань та (або) органів.

Однак перелік не є вичерпним та інші символи російського військового вторгнення, як ті, що існують зараз, так і ті, що можуть з’явитись у майбутньому, також підпадають під заборону.

Крім розширення переліку забороненої символіки, 13 квітня 2022 року набув чинності Закон України № 2174-IX “Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнногостану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України”, який зупиняє перебіг строків, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності.

Якщо на період починаючи з 24 лютого 2022 року та протягом дії воєнного стану припадає закінчення строку правової охорони на об’єкти права інтелектуальної власності, у цьому випадку існує можливість здійснити дії, необхідні для продовження дії охоронних документів (свідоцтв, патентів), протягом 90 днів після скасування воєнного стану, без необхідності сплати додаткових зборів за пропуск відповідних строків.

Протягом усього строку дії воєнного стану відповідні права залишаються чинними, їх може бутипоновлено в загальному порядку після скасування дії воєнного стану.

Відомство інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) також повідомило про новепродовження строків для всіх сторін із зареєстрованим місцем проживання або офісом в Україні,тобто всі строки, які спливають із 2 червня по 1 вересня 2022 року включно, продовжено до 2вересня 2022 року. При цьому також ураховано попередні Рішення 22-4 та 22-2 Виконавчого директора EUIPO про продовження строків, які охоплювали період із 24 лютого 2022 року до 2червня 2022 року.

До українського відомства надходять листи підтримки від представників відомств інтелектуальної власності країн світу.

І в той самий час патентні відомства припинили співпрацю з відомством країни-агресора. EUIPO неспівпрацює більше ні з Роспатентом, ні з Федеральною службою з інтелектуальної власності Росії,ні з Євразійською Патентною Організацією (охоплює 8 країн-учасниць зі штаб-квартирою у Москві).USPTO (United States Patent and Trademark Office) припинило взаємодію з посадовими особамиросійського та білоруського відомств у сфері інтелектуальної власності та Євразійської Патентної Організації.

Довгостроковий вплив війни на сферу інтелектуальної власності на цей момент важко оцінити, аленаразі можна дійти висновку, що поки росія руйнує систему інтелектуальної власності для західних правовласників і підтверджує свою репутацію міжнародного терориста в усіх сферах, Україна намагається запроваджувати юридичні інструменти для збереження прав інтелектуальної власності як національних, так і іноземних правовласників на рівні із захистом державних інтересів.

Олена Полосьмак, керуючий партнер Crane IP Law Firm, для ЮРИСТ&ЗАКОН