Німеччина залишається однією з найбільших світових економік і найбільшою країною за обсягом ВВП в Європі. Високий рівень бізнес-активності та платоспроможний попит роблять Німеччину однією з найпопулярніших країн для реєстрації торгових марок, а резиденти Німеччини в багатьох країнах входять в число лідерів серед заявників-іноземців.

Щорічно Німецьке відомство з патентів і торгових марок (Deutsches Patent- und Markenamt, DPMA) отримує більше 75 тисяч заявок на реєстрацію торгових марок, а на кінець 2019 року налічується вже понад 830 тисяч діючих ТМ.

Однак велика кількість заявок не доходять до стадії отримання реєстрації – близько чверті заявок отримують відмову або відзиваються заявниками (часто, через звернення власника іншої ТМ із загрозою подати опозицію).

Як зареєструвати торгову марку в Німеччині

Зареєструвати торгову марку в Німеччині можна як на ім’я юридичної особи, так і на приватну особу.

Отримати охорону можуть словесні, зображувальні, комбіновані, об’ємні, мультимедійні, звукові, нюхові та інші позначення, які мають розрізняльну здатность, не є описовими, не суперечать принципам моралі, не вводять в оману (якость або походження товару), і не є однаковими або схожими з раніше зареєстрованими торговими марками або географічними зазначеннями, що отримали охорону.

Велика кількість раніше зареєстрованих ТМ і активність їх власників щодо захисту прав є найпоширенішою причиною отримання відмови в реєстрації. Тому проведення пошуку перед подачею заявки хоча й не є обов’язковою, проте бажаною дією.

Тим більше, що найпопулярніший клас для реєстрації торгової марки в Німеччині – 35-й (цей клас є суміжним/кореспондуючим до заявок для будь-якого класу).

Німеччина використовує Міжнародну (Ніццьку) класифікацію для товарів і послуг та допускає реєстрацію знаків в декількох класах.

Після отримання заявки, експерти Відомства в середньому протягом двох місяців проводять експертизу заявленого знака та поданих документів.

Далі заявка публікується і у третіх осіб є три місяці для подачі заперечень в реєстрації такої ТМ. Подати опозицію може будь-яка особа, не обов’язково власник схожої ТМ (проте з необхідним обґрунтуванням). Опозиція також може бути подана на підставі ТМ ЄС, зареєстрованих в Німеччині ТМ за міжнародною процедурою, раніше поданих заявках.

Часто, власники подібних знаків замість подачі опозиції в Відомство, безпосередньо звертаються до заявника з пропозицією відкликати заявку, сплатити певну суму, або підписати договір. Таким чином, вони економлять гроші на сплаті мит за оформлення опозиції і час сторін.

Якщо заявка пройшла стадію опозиції – торгова марка отримує реєстрацію.

Термін дії реєстрації – 10 років з дати подачі заявки (з можливістю продовження).

Через п’ять років після отримання реєстрації, якщо торгова марка не буде використовуватися, у третіх осіб виникає право оскаржити охорону такого знака.

Реєстрація сайту в зоні .de

Для реєстрації сайту в доменній зоні .de не потрібна реєстрація торгової марки або підприємства в Німеччині.

Однак власник німецької ТМ може оскаржити реєстрацію сайту в зоні .de, якщо власник сайту не зареєстрував таке позначення.

Пряма подача заявки або за Мадридською системою

Статистика говорить про те, що переважна більшість заявників вибирають пряму подачу – 73,6 тисяч проти 5,4 тисячі заявок за 2019 рік.

Однак такий перекіс викликаний тим, що більша частина власників торгових марок в Німеччині – це резиденти Німеччини.

Терміни проходження процедури реєстрації за Мадридською системою трохи більше (6-9 місяців), а ймовірності отримання опозиції – однакова.

Тому якщо в планах одночасна реєстрація ТМ в декількох країнах – дешевше і простіше може виявитися варіант з подачею заявки за міжнародною процедурою. Якщо мета на найближчий час тільки ринок Німеччини – швидше за все, варіант з подачею заявки за національною процедурою буде краще.

Єдина торгова марка ЄС або національна ТМ в Німеччині

Відповідь залежить від бізнес-цілей конкретного заявника. Якщо мета тільки німецький ринок – тоді є сенс тільки в ТМ Німеччини. Аналогічно, якщо ТМ вже зареєстрована в інших країнах ЄС і Німеччина це черговий ринок розширення діяльності.

Якщо ж в планах вихід одночасно на ринки більш ніж 3-4 країн ЄС з планами розширення, тоді логічніше може виглядати торгова марка ЄС (European Union Trade Mark, EUTM) – це суттєва економія коштів і простіше адміністрування в майбутньому.

ТМ ЄС має один великий недолік – якщо під час процедури реєстрації хоч в одній з 27 країн Союзу буде винесено відмову, в реєстрації буде відмовлено у відношенні до всього заявки.

Таким чином, перед подачею заявки на єдину торгову марку ЄС необхідно провести пошуки за базою не тільки Відомства з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO) але й всіх 27 національних відомств. Якщо хоч в одній юрисдикції виявиться потенційно «проблемна» ТМ – треба буде або домовитися з її власником, або відмовитися від ТМ ЄС.

Середній термін реєстрації єдиної ТМ ЄС і німецької ТМ приблизно однаковий.

Самі німці в більшості вибирають реєстрацію ТМ за національною процедурою в Німеччині, а не ТМ ЄС – понад 70 тисяч заявок в DPMA в порівнянні з 20 тисячами у Відомство з інтелектуальної власності ЄС.

EUIPO щорічно отримує 150-160 тисяч заявок – тоді як тільки відомства Німеччини й Франції сумарно отримують понад 170 тисяч нових заявок.

Вартість реєстрації торговельної марки в Німеччині

Нерезиденти Німеччини не мають можливості самостійної подачі заявок на ТМ в DPMA – вони зобов’язані звертатися до послуг німецьких юристів. Тому вартість оформлення заявки буде складатися з розміру державного мита та гонорару місцевого юриста.

Німецькі (як і європейські в своїй більшості) юристи практикують погодинну оплату своїх послуг – тому чим більш підготовленою буде заявка, тим дешевше обійдуться їхні послуги.

Мито Відомства з патентів і торгових марках Німеччини за подачу заявки на реєстрацію ТМ становить 290 євро при зазначенні до трьох класів, і додатково 100 євро за кожен клас понад третій. У цю вартість вже включена процедура проходження експертизи та публікація зареєстрованої ТМ.

Більш детально проконсультуватися щодо реєстрації ТМ в Німеччині, замовити проведення пошуку і подати заявку на реєстрацію, можливо у фахівців Crane IP Law Firm: info@craneip.com, (044) 3 55555 7.