На вимогу Федеральної антимонопольної служби (ФАС) Росії фармакологічна компанія Ipsen уклала з дистриб’ютором ТОВ «Біотек» контракт на поставку своїх ліків для реалізації на території Росії.

У 2019 році компанія «Біотек» кілька разів зверталася до ТОВ «Іпсен» з офіційною пропозицією про співпрацю в частині поставки лікарських препаратів, в тому числі щодо яких фармакологічна компанія займає домінуюче становище. Також в компанію були направлені необхідні документи для проходження перевірки. Однак вона не тільки кожен раз порушувала терміни їх розгляду, а й тричі вносила зміни в свою Комерційну політику. Зокрема, в її останній редакції значних змін зазнав термін давності наявності заборгованості для можливості відмови діловому партнерові у співпраці: він збільшився з 12 місяців до 10 років. Посилаючись на прострочення платежів в 2014-2015 роках, ТОВ «Іпсен» відмовило ТОВ «Біотек» в укладенні з нею контракту.

У жовтні 2020 року ФАС, розглянувши дану ситуацію, і з огляду на інформацію про те, що Ipsen попередньо продовжила договори з іншими контрагентами, видала припис фармкомпанії:

– виключити з розділів останньої редакції Комерційної політики компанії положення про підстави для відмови в укладанні дистриб’юторського угоди з діловим партнером, які не відповідають вимогам антимонопольного законодавства;

– повторно розглянути заявку ТОВ «Біотек» на укладення дистриб’юторської угоди за раніше поданим пакетом документів, і направити проект договору (оферти) або економічно або технологічно обґрунтовану відмову в укладанні договору.

Протягом 30-денного періоду Ipsen вирішила виконати вимоги ФАС і уклала договір з дистриб’ютором.

«Внесення в Комерційну політику змін, в період розгляду документів ТОВ «Біотек», які значно посилюють вимоги до потенційних контрагентів, могло бути обумовлено, в тому числі, небажанням Ipsen співпрацювати з цим дистриб’ютором. При цьому компанія, займаючи домінуюче становище на ринку оптової реалізації лікарських препаратів з міжнародними непатентованими найменуванням «Ланреотід» і «Кабозантініб» в Росії, в рамках одних і тих же критеріїв відбору Комерційної політики в редакції від 2018 року, продовжила договори на їх поставку з іншими контрагентами. Згідно з положеннями Закону про захист конкуренції подібна відмова від укладення договору домінуючого суб’єкта з контрагентом повинна бути обумовлена тільки економічними або технологічними причинами», – відзначили в ФАС.