17 жовтня 2019 року парламент України у другому читанні та в цілому ухвалив про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України.
Таким чином, Україна привела своє законодавство у відповідність до положень Регламенту (ЄС) № 608/2013 Європейського Парламенту та Ради від 12 червня 2013 року про митний контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності.
Документом також дано визначення таким термінам, як «контрафактні товари», «піратські товари», «товари, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності».
Міжнародний принцип вичерпання прав на об’єкти інтелектуальної власності в Україні відтепер отримав офіційний статус. Цей принцип і раніше діяв де-факто в багатьох випадках, але відсутність його формального закріплення в законодавстві періодично провокувало конфліктні ситуації між правовласниками і імпортерами.
Втім, обмеження були залишені для лікарських засобів і засобів захисту рослин, які мають відповідні сертифікати додаткової охорони.
Об’єктами права інтелектуальної власності, які можуть бути включені до Митного реєстру і при підозрі в порушенні прав на які до відповідних товарів можуть застосовуватися санкції – об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення, сорти рослин, компонування напівпровідникових виробів.
Відповідно, популярний об’єкт «патентного троллінгу» в Україні – корисна модель, – був виключений з цього переліку.
За товарами, які підозрюються в порушенні прав інтелектуальної власності, митна служба може призупинити оформлення, змінити їх маркування, або знищити. При цьому знищення можуть підлягати і невеликі партії товарів (до трьох одиниць, або вагою до 2 кілограмів), що переміщуються за допомогою міжнародних поштових та у експрес-відправленнях.
Правовласник може безкоштовно вносити дані про свої об’єкти інтелектуальної власності в Митний реєстр, а співробітники митного посту можуть використовувати додаткові інформаційні ресурси для визначення того, чи є даний товар контрафактним чи ні.